Rybí olej – prečo ho zaradiť ku každodenným doplnkom výživy?

  

Rybí olej je olej extrahovaný z rybieho tkaniva. Najčastejšie sa užíva vo forme klasických žltých gélových kapsúl. Zvyčajne pochádza z mastnejších druhov rýb, akými sú sleď, tuniak, ančovičky alebo makrela. Omega-3 mastné kyseliny môžete prijímať zo stravy, no pri našich typicky slovenských jedlách to je o niečo zložitejšie. Prečo by ste si ho mali začať pravidelne dopĺňať?

Rybí olej – prečo ho zaradiť ku každodenným doplnkom výživy? (Foto: unsplash.com)

Základné informácie o rybom oleji

V rybách je asi 30 % zo všetkých tukov omega-3 mastné kyseliny. 70 % potom tvoria iné, tiež podstatné tuky. Rybí olej okrem týchto dôležitých kyselín obsahuje aj vitamín A a D. Dôležité je uvedomiť si aj to, že kvalita omega-3 kyselín z rybieho oleja je oveľa vyššia, než z iných zdrojov. Najčastejšie sú to zdroje rastlinného pôvodu. Väčšina ľudí preferuje rybí olej z treščej pečene, ale odborníci varujú na podávanie optimálneho množstva. Užívanie rybieho oleja má pre väčšinu ľudí skvelé výhody. S čím môže pomôcť tento doplnok výživy vám? 

Vplyv na naše zdravie

Srdcové choroby sú najčastejšou príčinou úmrtia po celom svete. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí jedia pravidelne ryby, majú oveľa nižšie riziko tohto typu ochorenia. Tuky z rybieho oleja vám môžu pomôcť aj duševne. Sú nevyhnutné pre normálnu funkčnosť mozgu a niektoré štúdie naznačujú, že ľudia s psychickými poruchami majú nižšie hladiny omega-3. Doplnenie rybieho oleja môže znížiť prejavy bipolárnej poruchy. Ak ho potrebujete doplniť, veľký výber nájdete aj online. Využite aj kupóny a ušetrite pri nákupe, napríklad obľúbený eTabletka zľavový kupón vám ušetrí aj niekoľko eur a to pri každom nákupe online.

Ak sa snažíte zhodiť nejaké to kilo navyše, tak vám s tým môže pomôcť rybí olej. Aj vaše oči sa spoliehajú na dostatočný príjem mastných kyselín. Pri dostatočnej konzumácií sa znižuje riziko vzniku problémov s očami a zhoršením zraku. Oleje sú dôležité aj pre ten najväčší orgán nášho tela – pokožku. Jej kondícia sa počas celého života zhoršuje, hlavne v starobe alebo pri vystavovaní slnku.

Ak potrebujete doplniť vitamíny, možno aj ďalšie, v článku Ako vybrať multivitamín na stránkach Nakupnej poradne sa tému venujú podrobnejšie.