Ak už alkohol, tak tento – alebo čo nám škodí najmenej

  

Mnoho z nás si dopraje alkohol najmä kvôli pocitu uvoľnenia, ktorý po jeho požití nasleduje. Nezaobíde sa bez neho takmer žiadna spoločenská udalosť, a tak to s ním občas aj preženieme a nasledujúci deň trpko ľutujeme, že sme sa nechali uniesť. Piť sa však dá aj bez opice – ako na to?

Ak už alkohol, tak tento - alebo čo nám škodí najmenej

(zdroj: unsplash.com)

Pivári majú vyhraté

V prvom rade je dôležité povedať, že žiadny alkohol nie je úplne bez následkov a ak nebudete mať mieru, všetky ďalšie rady a tipy sú zbytočné. Dôležité však je aj to, v akej kondícii ste pred požívaním alkoholu, čo ste predtým jedli a v neposlednom rade aj aký druh alkoholu pijete. Podľa najnovšieho nemeckého výskumu je tým najlepším víkendovým alkoholickým nápojom pivo s veľkým množstvom chmeľu. Chmeľ totiž pomáha znížiť negatívne vplyvy po noci nadmerného pitia. Je to tak preto, lebo dokáže zmierniť škody napáchané alkoholom v pečeni pri konzumovaní alkoholu a liehovín. Najlepším tipom na víkendové odreagovanie sa je teda chmeľové pivo typu Pale Ale, IPA alebo na štýl plzenských ležiakov. Máte istotu, že sa po ňom na druhý deň postavíte na nohy veľmi rýchlo.

Neopíjajte sa – vychutnávajte

Teraz sa pozrime aj na iné druhy alkoholu. Najhoršie, čo si môžete dať, aby ste na druhý deň mali bolesť hlavy, žalúdka, nevoľnosť a boli dehydratovaní, sú destiláty. Ide teda o všetky ovocné “-ice”. Ešte horšie sú liehoviny, ktoré sú aj o niečo lacnejšie a obsahujú lieh. Samozrejme, úplne najhoršie je, ak pomiešate niekoľko druhov alkoholu vo väčšom množstve. Nie príliš šťastné je pitie miešaných drinkov. To však neznamená, že by ste si ich nemali dávať vôbec – naopak, práve miešané drinky sú na vychutnávanie, ale v malom množstve. Pozrite si naše recepty na miešané nápoje a inšpirujte sa. Brandy, whiskey a ďalšie destiláty, o ktorých ešte reč nebola, sú na tom podobne. Je to alkohol na vychutnávanie, nie na opitie sa.

Víno je zdravé, ale…

A čo populárne víno? Asi každý už počul, že pohár červeného vína denne prospieva nášmu zdraviu. Je dokonca dokázané aj to, že ak porovnáme tých, čo pijú víno oproti tým, čo pijú pivo alebo tvrdý alkohol, prevaha vína v prevencii ochorení je viac ako 4-násobná. Nesmiete však prekročiť hranicu 20-30 gramov čistého alkoholu, u mužov 20-40 gramov. Pri nadmernom pití vína sa u žien znižuje plodnosť. Rovnako sa víno považuje za spúšťač kožného ochorenia akné rosacea. Tiež sa po ňom priberá a ak ho vypijete hneď po otvorení, skonzumujete aj škodlivé siričitany. Je preto dobré konzumovať iba kvalitné víno, poprípade víno bez histamínu, ak máte problém s vyššie spomínaným akné rosacea alebo inými alergickými reakciami po jeho pití. S pitím vína sa občas spájajú aj nepríjemné nehody, najmä po druhom a viac pohárikoch. Rozlialo sa vám červené víno na koberec? Pozrite si aj naše tipy, ako na rozliate červené víno a vyriešte tento problém raz-dva!