Fakty a mýty o cumlíkoch – naozaj ho vaše bábätko potrebuje?

  

„Hlavne, nech neplače!“ To je asi veta, ktorú si v určitom štádiu povie každá mama. Aj vy ste hneď po príchode z pôrodnice siahli po malom, gumenom pomocníkovi? Nemusíte sa báť, žiadne deštrukčné účinky nemá. Existuje však niekoľko pre a proti, na základe ktorých môžete zvážiť, či cumlík dieťatku nechať, alebo ho radšej od neho čím skôr odúčať.

Fakty a mýty o cumlíkoch – naozaj ho vaše bábätko potrebuje?

(zdroj: unsplash.com)

Prevencia proti SIDS

Cumlík slúži predovšetkým na upokojenie. Ocenia ho najmä rodičia uplakaných a mrzutých bábätiek, prípadne deti, ktoré majú problém so zaspávaním. Veľkú výhodu má v tom, že ak dieťa cmúľa cumlík, nebude si cmúľať pršteky, v čom majú bábätká už od narodenia záľubu a ťažko sa od toho odúčajú. Podľa rôznych štúdií cumlík dokonca znižuje syndróm náhleho úmrtia dojčiat, čo môžete nájsť aj na obaloch niektorých značiek. Ide o to, že ak dieťatko spinká s cumlíkom, má ľahší spánok, a tak sa zobudí, ak sa začne cítiť nepríjemne. Nehrozí mu ani, aby mu v spánku zapadol jazyk a začalo sa dusiť.

Cumlík ako droga

Asi najväčšou nevýhodou cumlíka je jeho návykovosť a následne náročné odúčanie. „Cumlíkové dieťa“ je vedené k tomu, že upokojenie sa dá dosiahnuť pomocou nejakej veci, nie osoby, a tak býva na svoj predmet často až neuveriteľne naviazané. Ďalšou nevýhodou je nepraktickosť. Dodržať maximálnu čistotu cumlíka je takmer nemožné a pri bábätku, ktorému aj párkrát za krátky čas spadne na zem, hrozia rôzne infekcie. V neposlednom rade môže cumlík u dojčených detí narušiť techniku satia, a tak môže matke narušiť aj bradavky, čo je veľmi nepríjemné a bolestivé. Znižuje sa aj počet dojčení, pretože pri spaní s cumlíkom dieťa často prespí celú noc a tým matke klesá tvorba mlieka.

Rozhodnite sa, kedy áno a kedy určite nie

Cumlík spôsobuje aj zhoršenie komunikácie medzi matkou a dieťaťom, pretože aj keď si to neuvedomujeme, prestávame byť dokonale vnímaví voči potrebám nášho dieťaťa a cumlík začína byť jednoduchý spôsob jeho upokojenia. Používanie či nepoužívanie cumlíka však v žiadnom prípade nedelí matky na zlé a dobré. Sú momenty, kedy je na mieste siahnuť aj po nenáročnom upokojení svojho dieťaťa. Avšak, treba zvážiť aj všetky negatíva a predovšetkým sa rozhodnúť, kedy je načase dieťaťu cumlík vziať.