Žiaľ, neexistuje univerzálny recept, ako v zdraví prečkať obdobie vzdoru, no veľmi sa vypláca vaša trpezlivosť a láskavý prístup. Preto sa obrňte a vyskúšajte napríklad týchto 10 rád, ktoré vám pomôžu prekonať vzdor vašeho dieťatka.
- Keď bude dieťa vyvádzať, skúste odpútať jeho pozornosť a zaujať ho niečím iným.
- Ak vaše dieťatko búcha pästičkami a dupe nohami, upokojte ho pevným objatím. Často sa to podarí ukončiť. Skúste zlosť z vášho milého potomka jednoducho „vymojkať“.
- Pomôžte dieťaťu, aby mohlo byť samostatné. Prispôsobte mu doma čo najviac vecí. Pomocou stupienku pri umývadle alebo nízkeho detského nábytku sa bude môcť obslúžiť samo a bude spokojné.
- Keď batoľaťu nečakane prerušíte nejakú činnosť alebo hru, častokrát vtedy začne kričať. Dajte preto dieťaťu včas signál, aby sa mohlo na odchod z ihriska, na jedlo alebo na spanie pripraviť.
- Udržte vážnu tvár. Neposmievajte sa dieťaťu za to, ako sa správa. Dieťa sa potom cíti ponížené a hnevá sa ešte viac.
- Občas sa musíte vysporiadať so záchvatmi hnevu napríklad v obchode alebo na parkovisku. Dieťa si sadne na zem a kričí. Skúste ho nechať tak a pomaly odchádzať, väčšinou sa zdvihne a uteká za vami.
- Lepšie, než trestať a kárať dieťa za priestupky, je chváliť za to, čo urobilo správne. Tým v ňom posilníte vzorce toho, ako sa má správať.
- Vždy sa správajte tak, ako chcete, aby sa správalo vaše dieťa. Batoľa sa učí napodobňovaním. Ťažko mu vysvetlíte, že sa pri jedle má sedieť pekne v kuchyni pri stole, ak si otecko každý večer odnesie večeru do obývačky k televízii.
- Deti napodobňujú aj to, čo počujú. Takže keď mu budete často hovoriť nie, nemôžeš, nesmieš, nečudujte sa, že vám to bude oplácať rovnakým spôsobom.
- Vždy dávajte dieťaťu najavo svoju lásku. Objímanie, hladenie i spoločné hry sú pre vaše dieťa dôležité.
Foto: unsplash.com