Poznáte zdravotné riziká nosenia podprseniek?

  

Antropológovia skúmali na 4 000 žien ako oblečenie vplýva na kvalitu nášho života. Prišlo sa na to, že ženy, ktoré nenosia podprsenku takmer vôbec, sú vystavené menšiemu riziku vzniku rakoviny prsníka ako tie, ktoré v podprsenkách trávia celé dni, či dokonca aj noci.

Nádor z podprseniek?

Vedci údajne vyrátali, že riziko karcinómu prsníka je pri nosení podprsenky trikrát vyššie, ako keby majiteľka poprsia fajčila a bola by pri tom bez podprsenky. Neveríte? Nemusíte. Internet je celý zaplavený podobnými informáciami a nemožno tiež ani vylúčiť zlé interpretovanie výsledkov výskumu. Aj slovenský gynekológovia sa prikláňajú k tvrdeniu, že súvislosť medzi nosením, či nenosením podprsenky a rakovinou vôbec nie je taká priamočiara a jednoznačná.

Vyberte si správnu veľkosť

Podprsenky nesprávnej veľkosti, tvaru alebo materiálu vám môžu spôsobiť bolesti chrbta či krku, odreniny na hrudníku, podráždenie kože a deformácie chrbtice i prsníkov. Zistenia výrobcov bielizne opakovane potvrdzujú, že až 80% ľudí nosí nesprávnu veľkosť podprsenky.

Ak je podprsenka primalá, ramienka i kostice sa zarezávajú a na koži sa vám tak objavujú odreniny, odtlačky a červené škvrny.

Vzdajte sa jarčeka

Jedným z dôvodov, prečo sa ženy snažia vtesnať do podprsenky o niekoľko čísel menšej, je túžba po magickom jarčeku. O tento efekt s menšími podprsenkami sa snažia najmä mladé dievčatá, ktoré chcú svojím bujným poprsím pomotať hlavu nejednému mužovi. Priehlbinka medzi prsami totižto vyzerá zvodne a sexi, no nedá sa vytvoriť z každého poprsia.

Primalá podprsenka obmedzuje prirodzený pohyb poprsia, čo vplýva na jeho pevnosť a v čase dospievania aj na rast prsníkov.

Otestujte sa

Ak chcete vedieť či ste si vybrali správnu veľkosť podprsenky, skúste natiahnuť zadný diel.Ak sa vám ho podarí odtiahnuť od chrbta na desať a viac centimetrov, potrebujete menšie číslo.

Foto: unsplash.com