Zapálené ďasná? Nemusíte hneď utekať k zubárovi!

  

Chronický zápal ďasien nie je nič príjemné. Prejavuje sa krvácaním alebo zvýšenou citlivosťou ďasien a môže viesť až k parodontitíde. Okrem dôkladnej ústnej hygieny existujú aj iné spôsoby, ako proti tomu bojovať, a možno vás potešíme, ak doplníme, že dokonca aj čisto prírodné!

Zapálené ďasná? Nemusíte hneď utekať k zubárovi!

(zdroj: unsplash.com)

Sledujte príznaky

Zápal ďasien sa vyskytuje predovšetkým u ľudí nad 30 rokov. Vo väčšine prípadov je na vine nahromadený zubný povlak. Ak si ho nedávate včas odstraňovať, priľahlé ďasná začnú dráždiť baktérie. Tie produkujú toxické látky, na čo ďasná reagujú zápalom. Zhoršuje to aj fajčenie, nedostatok vitamínov, stres alebo hormonálne zmeny. Zápal môžete spozorovať už pri zmene vzhľadu ďasna: býva začervenané, napäté až zdurené, pričom sa pridať môže aj opuch. Najčastejším príznakom býva aj slabšie krvácanie z ďasien, či už pri čistení zubov, alebo konzumácii nejakých tvrdších potravín. Paradoxne je bolesť pri zápale ďasien veľmi zriedkavá – postihnutého skôr trápi zápach z úst, čo je ďalším nie veľmi príjemným sprievodným javom tohto ochorenia.

Pestujete doma aloe?

Dobrou otázkou teda je, čo robiť, aby sme zápalu ďasien predišli, prípadne ho zmiernili. Ak ste už zaregistrovali, že sa u vás rozvíja, je najlepšie začať klinčekovým olejom. Využívali sa na bolesti zubov ešte za čias našich starých mám. Klinček má totiž protizápalové aj antibiotické účinky. Obsahuje dokonca aj látku, ktorá je prírodným anestetikom, takže potlačí nielen zápal, ale aj bolesť. Tento olej sa dá jednoducho zohnať v predajniach so zdravými potravinami alebo na internete. Ďalším skvelým pomocníkom v boji proti zápalom je aloe vera. Často sa pestuje v domácnostiach, pretože má viacero zdravotných benefitov, pomáha napríklad aj pri kožných problémoch. Stačí, ak z čerstvo odrezaného listu získate gél a ten nanesiete na postihnuté miesta.

Zázračné bylinky – aj proti krvácaniu

Za zápalom môže stáť aj nedostatok vitamínov, najmä vitamínu C. V prípade, že už zápal máte, príjem vitamínu C by ste mali zvýšiť. Zdrojom sú napríklad šípky, citrusy, čierne ríbezle, paradajky alebo paprika. Možno ste nevedeli, že vitamín C sa dá aplikovať aj priamo na ďasno – stačí, ak si ho zaobstaráte v práškovej forme. Potom ho rozpustite v troche teplej vody a týmto roztokom si pomasírujte ďasná. Ak patríte medzi milovníkov byliniek, určite viete, že na zápaly je vynikajúca šalvia lekárska, ktorá ma antibiotické a antiseptické účinky. Nápomocná vám môže byť aj pri ochoreniach ústnej dutiny a hrdla. Najlepšie je urobiť si zo šalvie odvar a potom ho vykloktať. V lekárni nájdete aj šalviovú tinktúru. Krvácavosť vám zasa pomôže znížiť repík lekársky. Stačí si z neho uvariť čaj a použiť ho tiež na kloktanie. Použiť môžete aj mätu piepornú, rumanček pravý, fenikel obyčajný alebo nátržník vzpriamený. Predchádzať zápalu ďasien môžete aj dobrou starostlivosťou o zuby, ktorej základom je správna zubná kefka, dentálna niť a medzizubné kefky. Ak si potrebujete dentálnu výbavu obnoviť, poprípade ste sa rozhodli nakúpiť kvalitne, ale za dobré ceny, využite naše zľavové kódy a kupóny pre Slovensko, poprípade zľavové kódy a kupóny pre Česko.